بازدید کننده گرامی؛ به وبسایت شرکت خدماتی شهرک صنعتی کاویان فریمان خوش آمدید.

  • تلفن تماس

  • ۰۵۱ ۳۴۶۹۰۰۹۱-۹۳

line
  • شهرک صنعتی کاویان فریمان

  • خراسان رضوی، کیلومتر ۴۵ جاده مشهد-فریمان

line

اخبار سایت

شهرک صنعتی کاویان فریمان
صفحه نخستاخبار سایت
  تاریخ خبر: 20 اسفند 1401    |      تعداد بازدید: 803

شرح وظایف انتظامات شهرک صنعتی کاویان

سرمایه واحدهای تولیدی را سرمایه خود می دانیم و برای حفظ و حراست وامنیت آن کوشا خواهیم بود که برای راندمان بهتر قوانین ودستورالعمل هایی با دستور مدیرعامل محترم اتخاذ گردیده ودر راستای انجام آن به نحو احسنت  وظایف را انجام خواهیم داد.

 وظایف نگهبان:

وظایف عمومی:

- منطقه و محدوده خود را دانسته ومراقبت دائمی نماید.

- هرپست را مهمترین پست دانسته وهمواره برای روبروشدن با موارد ناگهانی وحوادث آماده باشد.

-  موانع وحصارهای محدوده خود را همه روزه کنترل کند.

-  وسایل نقلیه را در هنگام ورود وخروج به محدوده ،کنترل نماید.

- کنترل دقیق افراد در رفت وآمدهای ساعات اداری وخصوصاً بعداز ساعات اداری.

- کنترل درب­ها وپنجره ها، حفاظ ها ، قفل های سوئیچی وآویزی، اتاقها، راهروها، پیرامون ساختمان ها، راه های نفوذی وحساس، زوایای بی روح ونقاط کور در هنگام تحویل گرفتن پست وگشت زنی بخصوص درهنگام شب.

- قفل کردن تمام درهای ورودی وپنجره های ساختمان هنگامیکه جهت گشت زنی از ساختمان خارج می شود.

- گشت زنی در محدوده استحفاظی بصورت دقیق و داشتن ارتباط با پست های دیگر.

- هوشیاری کامل وعدم غفلت از نگاه کردن به جوانب محیط در هرچند لحظه یکبار.

- عدم افشای اطلاعات در مورد مسائل نگهبانی با تلفن.

- هماهنگی و اطلاع به سر شیفت در صورت بروز موارد مشکوک یا کارضروری.

- اطلاع رسانی موارد خاص در طول شیفت و انتقال آن پس از پایان شیفت به سرشیفت بعدی.

- نگهبان می بایست شناسایی کامل واطلاع لازم از محل نگهبانی خود داشته و نقاط ضعف را کنترل بیشتری نموده ودر دفتر گزارش نگهبانی ذکر نماید.

- در راس ساعت تعیین شده درمحل نگهبانی حاضر وپست مربوطه را تحویل گرفته وخروج به موقع داشته باشد.

- درصورتیکه انجام امور نگهبانی به صورت شیفت درگردش باشد، قبل از وارد شدن زمان شیفت جدید، ترک محل نگهبانی برای نگهبان شیفت قبلی ممنوع می باشد.

- از ترک پست محل نگهبانی خودداری نماید.

- هرگونه تغییر در محل یا زمان نگهبانی طی هماهنگی قبلی با مسئول مربوطه انجام گیرد.

- از انجام هرگونه کار غیر ضروری که نگهبان را از وظیفه اصلی باز می دارد، خود داری بعمل آید.(شرکت و مداخله در نزاع ها و امورات غیر مرتبط با اداره انتظامات.)

- برخورد حسنه با مراجعین و تلاش درجهت راهنمایی صحیح آنان داشته باشد.

- از حوزه استحفاظی و تاسیسات (آب- برق- تلفن- تهویه و...) واموال واسناد حفظ و حراست نموده وهرگونه وضع غیر منتظره و مشاهده اشیاء مشکوک ویا حوادث ناگهانی را فوراً به مسئولین ذیربط گزارش نماید.

- برگه های مرخصی کمتر از یک روز همکاران و اتومبیل ها از طریق درب های ورودی تحویل گرفته شود و از ورود افراد و اتومبیل های غیرمجاز به محیط تحت پوشش جلوگیری بعمل آید.

- بازدید از اشیاء و وسایل، قبل از ورود آنها به محیط تحت پوشش و دریافت برگه خروج وسایل دولتی.

- جلوگیری از مسدود نشدن مداخل وردی و خروجی حوزه استحفاظی جهت ارائه خدمت مناسب درمواقع اضطراری.

- نگهبان می بایست از سیستم های اعلام خطر و حفاظتی اطلاع کامل داشته ومرتباً آنها را مورد بازدید قراردهد.

- جلوگیری از تجمع افراد متفرقه درمحل نگهبانی.

- انجام کلیه ماموریت های ارجاعی از طریق مسئول مافوق.


 

وظایف اختصاصی:

علاوه بر وظایف عمومی که نگهبان مکلف به انجام است بر اساس نوع پست و محل آن ممکن است وظایف نگهبان تغییر یابد که این دسته از وظایف را وظایف اختصاصی نگهبان می نامند که برخی از این وظایف بشرح ذیل می باشد:

- دریافت دستورات مخصوص محل نگهبانی از روسای مربوطه در رابطه با نوع پست و ویژگی های آن.

- نصب یک نسخه از وظایف اختصاصی نگهبان در محل نگهبانی برای آگاهی از آن و تسلط بر وظایف مزبور.

- مراقبت و هوشیاری کامل در راستای اجرای وظایف اختصاصی در محل نگهبانی

به هر حال باید دانست بسیاری از پست های نگهبانی دارای وظایف اختصاصی منحصر بفرد هستند که درخارج از آن پست معنایی ندارد مثلا وظیفه نگهبان جلو درب ورودی تاسیسات با وظایف نگهبان مانیتورهای حفاظت الکترونیک کاملا متفاوت بوده و تفاوت ها در وظایف اختصاصی بنا به موقعیت مشخص می شود:

  1. وظایف عمومی نگهبان و انتظامات
  2. مهارت های تشریفاتی و آداب معاشرت نگهبان و انتظامات در محیط های مختلف کاری، مشتریان و ارباب رجوع، پرسنل و… در ابتدای ورود با این افراد ارتباط خواهد داشت، به همین دلیل آشنایی با وظایف عمومی و اصلی مسئول انتظامات، نگهبان و حراست و در مرحله ی بعد با مهارت های تشریفاتی می تواند نگرش بسیار خوبی در ذهن ارباب رجوع یا مشتریان و پرسنل داخلی در رابطه با کل سازمان یا شرکت بوجود آورد.

شرح وظایف عمومی نگهبان و انتظامات و حراست (شرح وظایفی که در هر مکانی برای این دسته از افراد مشترک می باشد) آراستگی و تمیز بودن ظاهر از قبیل لباس فرم، و بستن تجهیزات نظامی در پست نگهبانی در کانکس واحد انتظامات و هنگام گشت در سطح شهرک.

نظارت و کنترل نگهبان و حراست بر ورود و خروج کالاها، وسایل نقلیه و رفت و آمد افراد با هوشیاری کامل

امنیت و ایمنی اماکن و تأسیسات، کارکنان، شرکت ها و تجهیزات آشنایی نگهبان با حوالجات، فرم‌ها، برگه‌های عبور پرسنل، برگه‌های عبور خودروها نحوه بازرسی خودروها در هنگام ورود و خروج و آوردن و بردن کالا در سطح شهرک.

بازدید، کنترل، نظارت و حفاظت از مکان‌های مختلف و تاسیسات شهرک.

گزارش‌نویسی نگهبان و انتظامات از اتفاقات و جریان‌های پیش آمده.

آشنایی با سیستم‌ها و تجهیزات الکترونیکی حفاظتی و امنیتی، تجهیزات مخابراتی و ارتباطی.

یادگیری اقدامات اولیه فوریت های پزشکی و کمک‌های اولیه و همچنین اطفاء حریق که در موارد ضروری بتوانند کارهای اولیه را انجام دهند.

کنترل کردن درب ها و پنجره ها، اتاق‌ها، راهروها، اطراف محیط تحت گشت، راه های نفوذ کردن به مناطق تحت کنترل و جاهایی که ممکن است افراد غیرمجاز خیلی راحت‌تر بتوانند ورود پیدا کنند.

می توان تمام شرح وظایف عمومی نگهبان و انتظامات و حراست را در یک خط خلاصه کرد: آشنایی با وسایل الکترونیکی و حفاظتی، کنترل رفت و آمد افراد، نگارش اصولی، محافظت از تمام ساختمان کارهایی که نیروهای نگهبانی و انتظامات  را بصورت فردی کاملاً حرفه ای و مؤثر در سازمان معرفی می کند که رفتار و صحبت آن ها معمولاً تأثیر زیادی بر نحوه نگرش مشتریان وارباب رجوع در ارتباط با دیگران  و همچنین روحیه مدیران و پرسنل داخل سازمان و سطح دید دیگران نسبت به محل کار مجموعه خواهند داشت. طبق لیست نگهبانی وگشت زنی در ساعات تعیین شده در محل پست حضور داشته و بدون هماهنگی سرپرست محل شغلی خود را ترک نکنید وطبق دستور مدیرعامل محترم کلیه هماهنگی ها چه در قبال همکاری با واحدها، مرخصی، جابه جایی شیفت با سرپرست انجام گیرد. گزارش نویسی در هر شیفت به صورت دقیق و تغییر تحول شیفت وتجهیزات وچک کردن خودرو گشت و گروه انتظامات و درشیفت استراحت پرسنل باز هم پاسخگو تلفن سرپرست و همکاران انتظامات باشید تا در صورت نیاز به سیستم کمک کنید از قبیل جایگزین شدن همکاران به جای یکدیگر در صورت نیاز  ویا حوادث ناگهانی. انجام مانور آزمایشی در هر شیفت توسط همکاران از قبیل مدیریت کردن حادثه حریق و مراحل ارتباط گیری با واحدها و ارگان های مربوطه با حادثه. تست کردن شبکه بیسیم در هر شیفت کاری واطمینان از سالم بودن تجهیزات ارتباطی. همکاران حتما موارد ذکر شده مد نظر داشته باشند و توسط هر نیروی قدیمی در هر شیفت که به عنوان سر شیفت می باشند مدیریت شود تا انشاالله بهترین راندمان کاری را داشته باشیم.


باتشکر. سرپرست انتظامات شهرک صنعتی کاویان